Kilka dni temu stowarzyszenie sędziów Themis wydało oświadczenie. Czytamy w nim: „Nazwiska osób aspirujących do Sądu Najwyższego w warunkach stanowionego obecnie ustawowego bezprawia, staną się synonimem służalczości wobec systemu niszczącego system prawa i odbierającego po kawałku wolność obywatelom”.

„Jeszcze możecie zrezygnować”

W związku z tym poseł Piotr Misiło z .Nowoczesnej, w poniedziałek postanowił zaapelować do wszystkich sędziów, a szczególnie tych z naszego województwa (dziekan radców prawnych Przemysław Mijal, adwokat i była sędzia Beata Pukowska-Łuczyk i sędzia Paweł Balcerowicz), żeby zrezygnowali ze swojej kandydatury.

– Nie idźcie tą drogą. Nie pomagajcie dyktaturze PiS niszczyć wolność i trójpodział władzy w Polsce.

Gdyby prawnicy jednak go nie posłuchali, Misiło wzywa do ostracyzmu:

- Zwracam się też do wszystkich mieszkańców województwa: piętnujmy takie osoby. Rozumiem, że jest pokusa szybkiego awansu, który w normalnych okolicznościach mógłby się nie zdarzyć. Ale proszę: wycofajcie swoje kandydatury. Nie startujcie do Sądu Najwyższego. Jest jeszcze czas. PiS kiedyś upadnie. Przyjdzie wam codziennie rano spoglądać w lustro i widzieć twarze, które pomogły PiS-owi zniszczyć trójpodział władzy i niezależność sądownictwa w Polsce.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.