Jak poinformował Portal Samorządowy, 8 sierpnia, w Rządowym Centrum Legislacji zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia zachodniopomorskiej gminy Ostrowice. Samorząd znika, bo jego władze doprowadziły do zadłużenia przekraczającego 400 procent rocznych dochodów gminy (chodzi o ponad 43 mln zł). Była skarbnik i wójt usłyszeli prokuratorskie zarzuty, a akt oskarżenia trafił w maju tego roku do koszalińskiego sądu.

Gmina zostanie podzielona między dwa inne, sąsiednie samorządy: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Oba długo się przed tym broniły, nie chcąc przejmować tym samym nie swoje długi. Kompromis nastąpił dopiero wówczas, gdy MSWiA zapewniło, że zobowiązania weźmie na siebie skarb państwa.

Z rozporządzenia wynika dokładnie, jakie obszary zostaną wchłonięte przez sąsiadów. Drawsko Pomorskie przygarnie obszary w rejonie miejscowości Borne, Dołgie, Donatowo, Grzybno, Jelenino, Ostrowice i Przytoń (łącznie ponad 6,5 tys. hektarów) a Złocieniec Chlebowo, Cieminko, Gronowo, Nowe Worowo, Płocie, Siecino, Smołdzięcino, Szczycienko i Śmidzięcino (ponad 8,5 tys. hektarów).

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej