Dotychczasowy właściciel wieżowca, Uniwersytet Szczeciński, w oficjalnym komunikacie informuje:

„Przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Szczecinie przy ul. Malczewskiego 10,11,12 i przy ul. Żubrów odbył się 12 kwietnia 2018 r. Zgłosił się jeden podmiot. Cena wywoławcza wynosiła 16 mln zł, oferent zaproponował kwotę 16,01 mln zł, wygrywając tym samym przetarg. 

Na tym etapie sprawa trafi do Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej, która musi wyrazić zgodę na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości i zawarcie aktu notarialnego, a tym samym sfinalizowanie sprzedaży”.

Mister Szczecina z 1972 r.

Chodzi oczywiście o sprzedaż Domu Marynarza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych powojennych obiektów w Szczecinie. Stoi u zbiegu ul. Malczewskiego z Matejki, vis-à-vis parku Żeromskiego.

Wybudowany w latach 1968-1972, zaprojektowany przez architektów z warszawskiego Biura Projektów Budownictwa Ogólnego 12-kondygnacyjny hotel dla załóg statków i towarzyszące mu niskie pawilony należały do przedsiębiorstwa państwowego Polska Żegluga Morska.

W 1972 r. kompleks zdobył architektoniczny tytuł „Mister Szczecina” – dla najlepszego w tym roku budynku w mieście. Ale dobre lata nie trwały długo. Wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej po 1989 r. sprawiło, że drogi w utrzymaniu obiekt stał się dla armatora trudnym do udźwignięcia balastem. W 2000 r. będący wówczas na granicy bankructwa PŻM chciał go sprzedać najpierw za 16, a potem za 15 mln zł, ale chętnych nie było. Ostatecznie armator przekazał Dom Marynarza skarbowi państwa. W zamian minister finansów anulował PŻM-owi 35 mln zł zaległego podatku dochodowego.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej