W niedzielę szczeciński sąd rejonowy, na wniosek delegatury Prokuratury Krajowej aresztował na trzy miesiące zachodniopomorskiego posła PO, szefa tej partii w regionie i zarazem sekretarza generalnego i skarbnika Platformy Stanisława Gawłowskiego. Wcześniej prokuratura przedstawiła mu pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne.

Według naszych informacji Gawłowski przebywa obecnie w dwuosobowej celi Aresztu Śledczego przy ul. Kaszubskiej w Szczecinie. Jego obrońca Roman Giertych zastanawia się, jak go stamtąd wyciągnąć.

Wylosują sędziów komputerowo

Adwokat ma siedem dni (liczone od niedzieli) na złożenie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie zażalenia na decyzję sądu rejonowego.

Tę decyzję podjęła doświadczona sędzia Agnieszka Charyło, szefowa wydziału V karnego. Skład sędziowski, który rozpatrzy zażalenie zostanie wybrany przez komputerowy System Losowego Przydziału Sędziów (SLPS) działający w Polsce od 1 stycznia br. (komputer dokonujący losowania znajduje się w Gdańsku) spośród sędziów wydziału IV (odwoławczego) Sądu Okręgowego w Szczecinie. Najprawdopodobniej sprawę Gawłowskiego rozpatrzy trzyosobowy skład sędziowski.

Roman Giertych, aby wyciągnąć swojego klienta zza krat, musiałby przekonać sędziów, że – tak jak to wielokrotnie publicznie twierdził – zarzucone mu przestępstwa są mało uprawdopodobnione, dowody są wątpliwe, a świadkowie niewiarygodni. To raczej trudne zadanie. Łatwiej będzie dowieść, że Gawłowski może odpowiadać z wolnej stopy.

– Sąd okręgowy oczywiście zawsze może uchylić areszt i zamienić go na poręczenie majątkowe albo osobiste, jeśli uzna, że nie ma groźby matactwa – mówi znany szczeciński adwokat. – Ale może też uznać, że Gawłowski powinien przebywać w areszcie krócej niż trzy miesiące, tylko do wykonania przez prokuraturę czynności, które wymagają jego izolacji. I dać prokuraturze na to np. miesiąc, po którym Gawłowskiego trzeba zwolnić.

Tak czy inaczej poseł co najmniej najbliższe dwa tygodnie spędzi w areszcie, bo praktyka wskazuje, że sąd rozpatrujący zażalenie wcześniej się nie zbierze.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej