Miasto wskazało trzy propozycje lokalizacji szczecińskiego pomnika Józefa Piłsudskiego, który ma być gotowy za półtora roku. Wszystkie w rejonie ul. Piłsudskiego: na skraju parku Żeromskiego (przy przejściu dla pieszych przez ul. Matejki), na pl. Rodła (na skwerze z boku wieżowca przy al. Wyzwolenia 25) i w miejscu obecnego popiersia marszałka na pl. Szarych Szeregów.

***

Tę ostatnią lokalizację odrzucają zdaje się sami pomysłodawcy pomnika, szczeciński oddział Związku Piłsudczyków RP, twierdząc, że jest tam za mało miejsca. Piotr Gdanietz z tego stowarzyszenia w maju 2018 r. mówił, że wolałby pomnik na pl. Zgody (miałby być skierowany twarzą w stronę ul. Bałuki).

Wcześniej radny PiS Robert Stankiewicz rzucił, że szczeciński Piłsudski powinien stanąć w miejscu po pomniku Wdzięczności, ale temat zaraz upadł, bo miasto – organizując konkurs na zagospodarowanie tego placu – z góry założyło, że żadnego pomnika tam nie będzie (bo w niesprecyzowanej przyszłości cały układ drogowy w tym miejscu ma być gruntownie przebudowany w taki sposób, by stworzyć jeden ciąg pieszy z aleją kwiatową).

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej